Serigrafi Baskı Nasıl Yapılır

İnsanların kendi ihtiyaçlarını belirlemesinden ve gidermek için karşılık vermesinden doğan ticaret sektörü farklı alanlarda devam eden bir kavramdır. Ticaret sektörü içerisinde bulunan ve marka değerinin korunmasını sağlamak amaçlı yapılan birçok farklı strateji vardır. Firmalar pasta paylarını arttırmak kendilerini büyütmek için halk dili ile tutan ürünler geliştirmek zorundadır. Dışarıdan bakıldığında birçok sektör kaliteli markaların kontrolü altında geçiyor. Ancak kimi zaman bazı ürünler tüketiciler tarafından benimsenmekte ve bu kontrol dışı kazançları firmalarına sağlamaktadır.  Etiketleme ve baskı teknikleri genel olarak reklamcılık destek ürünleri arasında bulunmaktadır. Baskı olarak ipek ve şablon baskı adları ile de bilinen serigrafi baskı bu destek ürünlerinden sadece biridir. Serigrafi baskı başka bir deyişle markanın uzun süre tüketicinin görselliğine hitap ederek korunmasını sağlayan bir tekniktir. Reklam tekniği olarak bakılan serigrafi baskı yapımı özel olarak üretilen serigrafi baskı makinelerinde gerçekleşir. Serigrafi baskı çerçeve olarak adlandırılan yüzeye uygulanacak baskının deliklerde geçerek yüzeye ulaşan mürekkebi

  • Çerçeveler: Serigrafi baskı yapılabilmesi için şart olarak araçlardandır. Genellikle ahşap veya metal olarak üretilirler. Dokumalar bu çerçevelere gerildikten sonra baskı çalışması yapılabilir. Metal çerçevelerde dokumanın iyi yapışması için çok düzgün olan yüzeyin pürüzlendirilmesi gerekir.
  • Sıyırıcılar: Diğer bir adı ile rakle elek üzerinden boyanın baskı yapılacak olan yüzeye şablon olarak kullanılan deliklerden geçerek ulaşmasını sağlayan sıyırıcıdır. Rakle olarak genellikle kauçuk kullanılsa da ağaç, çelik ve cam olanları da baskılarda kullanılır.
  • Serigrafi Baskı Mürekkepleri: Baskının yapılabilmesi için gerekli olan mürekkeptir. Her türlü boya kullanılabilir fakat baskı yapılacak yüzeye uygun olan boyayı seçmek oldukça önemlidir. Naylon dokumalar, baskı mürekkebindeki asit ve alkalilere karşı dayanıklıdır. İpek dokumalar ise alkalilere karşı hassastır.
  • Diğer araçlar: Baskı yapımı sadece bu üç gereçten oluşmaz bunun dışında birçok farklı baskı gereci kullanılır. İncelticiler mürekkebin kolay geçmesini, geciktiriciler mürekkebin kurumamasını geciktirmek için, hızlandırıcılar ise tam tersine daha çabuk kuruması için kullanılır.

Serigrafi baskı özellikle tekstil alanında kullanılan bir baskı modelidir. Diğer alanlarda da teknolojilerin verdiği imkanlar dahilinde kullanılan serigrafi baskı kalitesi ile ürünü ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca cam ürünlere kullanılan baskı teknikleri de reklamcılık alanında oldukça fazla ilgi görmektedir.